Ultrasonografia Układu Oddechowego W Dobie Pandemii COVID-19

Informacje o kursie

Krótki opis

Szkolenie prowadzone jest metodą nauczania zdalnego- ON LINE.

Kurs przeznaczony jest dla lekarzy, którzy chcą zapoznać się z ultrasonograficzną oceną układu oddechowego w diagnostyce wstępnej oraz w ocenie postępów choroby / leczenia w pacjentów zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2. Wykłady przeplatane będą bezpośrednim przekazem video z sali szkoleniowej, gdzie trener na modelu żywym będzie prezentował i omawiał przyłożenia.

Metoda ta pozwala na interakcję uczestników kursu z prowadzącym, zadawaniem pytań i wyjaśnianiem tego co się dzieje i czego można się spodziewać podczas badania. Po kursie, każdy z uczestników otrzymuje 10 minutową konsultację w formie videokonferencji z instruktorem celem usystematyzowania zdobytej wiedzy.

Dla osób chcących odbyć praktyczna część szkolenia, zorganizowaliśmy warsztaty praktyczne.

3 GODZINNE WARSZTATY PRAKTYCZNE będą odbywały się w grupach:

3 uczestników, 1 trener, 1 model żywy, 2 aparaty.

  • Ilość przyznawanych punktów edukacyjnych: 12
  • Ilość przyznawanych punktów PTU: 12
  • Kurs on-line / 10-11.09.2020
  • 10.09.2020 – piątek  19:00 – 20:00
  • 11.09.2020 – sobota 16:00 – 21:00
  • Koszt kursu: 799 zł

Prowadzący

pobrane

lek. Wojciech Gola

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Szpital Specjalistyczny im. Św. Łukasza w Końskich

pobrane

lek. Radosław Marciniak

Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Plan dnia

Czwartek

  1. Wprowadzenie do obrazowania przy użyciu ultradźwięków. Artefakty ultrasonograficzne. Podstawowe ustawienia i tryby pracy aparatu USG. Pojęcie presetu. Odmienności i zasady obowiązujące w obrazowaniu układu oddechowego.

Piątek

  1. Protokół BLUE (Bedside Lung Ultrasound in Emergency) – podstawowy protokół point-of-care w ocenie pacjenta niewydolnego oddechowo. Wykład oraz prezentacja przyłożeń z szerokim omówieniem na zdrowym modelu. Prezentacja patologii w formie obrazów oraz sekwencji video.
  2. Rozszerzona ocena naczyń kończyn dolnych w diagnostyce zatorowości płucnej. Wykład oraz prezentacja przyłożeń z szerokim omówieniem na zdrowym modelu. Prezentacja patologii w formie obrazów oraz sekwencji video.
  3. Żyła główna dolna, prawy przedsionek oraz prawa komora – struktury istotne w ocenie układu oddechowego. Wykład oraz prezentacja przyłożeń z szerokim omówieniem na zdrowym modelu. Prezentacja patologii w formie obrazów oraz sekwencji video.
  4. Płuca w COVID-19 – ultrasonograficzna ocena układu oddechowego w diagnostyce wstępnej oraz w ocenie postępów choroby/leczenia u pacjentów zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2. Wykład oraz prezentacja przyłożeń z szerokim omówieniem na zdrowym modelu. Prezentacja patologii w formie obrazów oraz sekwencji video.
  5. Podsumowanie i dyskusja.
  6. Wirtualne „wręczenie” certyfikatów oraz zakończenie kursu

Dodatkowe informacje:

  1. Po zakończeniu szkolenia każdy kursant otrzymuje certyfikat ukończenia kursu teoretycznego „Ultrasonografia układu oddechowego w dobie pandemii COVID-19” i ma możliwość wykupienia zajęć praktycznych w siedzibie GSUSG (zajęcia trwają 3 godziny, na trzech kursantów przypada jeden instruktor oraz model i 2 aparaty USG). Po odbyciu zajęć praktycznych, certyfikat zostaje wymieniony na certyfikat ukończenia kursu teoretycznego i praktycznego „Ultrasonografia układu oddechowego w dobie pandemii COVID-19”.
  2. Po odbyciu kursu teoretycznego każdy kursant otrzymuje do wykorzystania 15-to minutową konsultację w formie videokonferencji z instruktorem – konsultacja ma na celu rozwianie ewentualnych wątpliwości, jakie mogą się pojawić po rozpoczęciu diagnozowania pacjentów w warunkach miejsca pracy kursanta.
Facebook
Instagram
Tiktok